Alergia na chlór

Alergia na chlór, prípadne precitlivelosť na chlór sa môže vyznačovať týmito príznakmi: dýchavičnosť, kašeľ, zúženie priedušiek, vyrážka, atď. Všade, kde dochádza ku kontaktu s voľným chlórom (napr. dezinfekcia v bazéne či čistiace prostriedky), existuje riziko vzniku chloramínov a ich negatívneho pôsobenia na ľudský organizmus.
Najvhodnejšou obranou je využitie čistiacich a dezinfekčných prostriedkov bez chlóru.

PREČO VZNIKÁ ALERGIA NA CHLÓR?

 
Chlór je jedna z najdráždivejších prírodných látok. Je to dôsledkom jeho vysokej reaktivity, vďaka ktorej vytvára širokú paletu zlúčenín, pričom najrozšírenejšou zlúčeninou chlóru je chlorid sodný NaCl. Táto látka je úplne neškodná - známa ako obyčajná jedlá soľ, ktorú používame pri varení. Chlór sa však vyskytuje aj v silných kyselinách (napr. kyselina chlorovodíková), rozpúšťadlách skupiny PCB (polychlórované bifenyly) a v neposlednom rade aj ako tzv. chloramíny.

Chloramíny sú deriváty amoniaku, kde je nahradený ľubovoľný počet atómov vodíka chlórom (vzniká tak NH2Cl, NHCl2 alebo NCl3) a vznikajú pri kontakte voľného chlóru s organickými látkami. S chloramínmi sa stretneme predovšetkým v kohútikovej vode, bytovej a bazénovej chémii, pričom sú s nimi spojené niektoré zdravotné problémy. V krátkodobom pôsobení vyvolávajú alergické reakcie napr. pálenie očné alebo nosových slizníc po kúpaní v bazéne.

Dlhodobé vystavovanie chloramínom môže mať za následok rozvoj alergie na chlór a chlórové zlúčeniny.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.