LIKVIDÁCIA A PREVENCIA VZNIKU A MNOŽENIA PLESNÍ
Pleseň v okolí okien
Pleseň na stene v okolí okien sa tvorí z dôvodu nedostatočnej ventilácie. Voda sa okolo okien zráža, a to nielen na oknách samotných, ale i na stenách v ich okolí (viď pleseň na stenách). Pleseň na rámoch okien sa tvorí z dôvodu zrážania vlhkosti, ktorej príčinou je nedostatočné odvetrávanie. Napr. po výmene starých okien za plastové dochádza k zníženiu odvetrávania miestnosti a tým sa na rámoch okien zvyšuje možnosť výskytu plesní.
V tomto prípade je pomoc jednoduchá – postrekom POLY HOME zlikvidujeme ložiská plesní, ktoré môžeme približne po 60 minútach pôsobenia mechanicky odstrániť (utrieť handrou). Následne povrch opäť ošetríme postrekom a necháme pôsobiť do zaschnutia. Tým sa na povrchu vytvorí ochranná polymérová vrstva, ktorá zabezpečí miesta proti ďalšiemu výskytu na dlhú dobu.
Pleseň na stenách
Pleseň sa tvorí všade tam, kde dochádza k zvýšenému zrážaniu pár alebo na veľmi chladných stenách. Sú to najmä steny okolo okien, rohy miestností, prípadne zle odvetrané steny za nábytkom. Zdrojom zvýšenej vlhkosti môže byť okrem nedostatočného vetrania napr. aj varenie, kúpanie, sušenie bielizne v byte a pod. V miestach, kde došlo k vytvoreniu viditeľného prerastania plesne na vonkajšiu maľbu, je treba okamžite zasiahnuť ešte pred kontamináciou ďalších povrchov v miestnosti. Zasiahnuté miesta ošetríme postrekom prípravkom POLY HOME a necháme dostatočne dlhú dobu pôsobiť (najlepšie až do nasledujúceho dňa). Postrek na druhý deň opakujeme a ešte za mokra pleseň mechanicky odstránime (mokrou handrou, kefou a pod.). Takto ošetrené miesto opäť necháme vyschnúť. Do akejkoľvek vodou riediteľnej farby pridáme koncentrovaný prostriedok POLY PROFI forte (100 – 150 ml POLY PROFI forte na 1 kg farby) a postihnuté miesto pretrieme. Po zaschnutí sa na stene vytvorí ochranná polymérová vrstva, ktorá zabezpečí dlhodobú ochranu. Vo väčšine prípadov a pri odstránení príčin vlhkosti sa už pleseň na tomto mieste znovu neobjaví. Ak príčinu vlhkosti nemožno odstrániť, bude táto plocha zabezpečená po dobu najmenej 6 mesiacov.
POLY PROFI forte ako protiplesňová prímes do omietok a farieb
Pri väčšom zasiahnutí steny, resp. omietky je nutné po ošetrení postrekom mechanicky odstrániť nielen maľbu, ale aj časť omietky. Do bežných omietkových zmesí odporúčame primiešať koncentrovaný prostriedok POLY PROFI forte (150 – 200 ml POLY PROFI forte na 10L vody v omietkovej zmesi) a následne do farby podľa pokynov vyššie.
Pleseň v kúpeľni
Likvidácia plesní v okolí vaní, umývadiel, sprchových kútov, toaliet, v špárach obkladov a dlažby. Pleseň v kúpeľni a na toaletách sa väčšinou prejavuje vo forme zelených, hnedých až čiernych miest (bodiek). Postihnuté miesta je nutné najprv ošetriť postrekom POLY HOME, alebo POLY ANTI-CALC a nechať pôsobiť dostatočne dlhú dobu, najlepšie do zaschnutia. Následne odporúčame viditeľné zvyšky plesní mechanicky odstrániť a miesta dostatočne umyť. Preventívne odporúčame postrek opakovať najmenej 1× za 7 dní. Pravidelnou aplikáciou sa na povrchu bude obnovovať ochranná polymérová vrstva, ktorá potláča rast plesní.
POLY PROFI forte ako prímes do špárovacích hmôt
Pri stavebných úpravách je možné predísť tvorbe plesní pridaním koncentrátu POLY PROFI forte priamo do špárovacej hmoty (150 ml POLY PROFI forte na 1 kg špárovacej hmoty)
KDE SA VYSKYTUJÚ A ČO SPÔSOBUJÚ
Výskyt plesne v domácnosti je veľký problém, ktorý by sme nemali podceňovať. Nejde len o estetické hľadisko, ale je dokázané, že pri dlhodobom pobyte v miestnostiach zasiahnutých plesňami nám hrozia vážne zdravotné problémy.
Pleseň je druh huby, ktorá sa tvorí kdekoľvek na vlhkých miestach – typicky okolo sprchy, práčky, sušičky, v kuchyni okolo umývačky riadu či len v hline izbovej rastliny. Bežne sa však vyskytujú aj na tapetách, podlahových krytinách, obkladoch či za okennými rámami. Plesniam sa darí vo všetkých zle vetrateľných domoch a je jedno, či sú luxusné či obyčajné. K svojmu životu dokonca nepotrebujú svetlo ani kyslík, iba vlhkosť a darí sa im i v prostredí, kde sa teplota pohybuje medzi 18–28 °C. V takýchto podmienkach vzniká už behom piatich dní z jedného spóru ďalšia miliarda nových spórov. Niekedy za plesne môžu i neviditeľné poruchy v dome. Napríklad unikajúca voda z radiátora či netesniaci zvlhčovač vzduchu, ktoré nie sú na prvý pohľad vidieť a napriek tomu môžu spôsobiť poriadnu spúšť, napríklad na skrytej stene či pod kobercom.
Plesne sa rozmnožujú a rozširujú spórami, ktoré sa vzduchom prenášajú na veľké vzdialenosti. Vdychovanie týchto spórov z plesní môže byť veľmi nebezpečné, najviac sú plesňami ohrozené deti, starší jedinci a ľudia v zlom zdravotnom stave. Okrem toho plesne do ovzdušia uvoľňujú prchavé látky (napr. ketóny, aldehydy, estery a i.), ktoré spôsobujú bolesti hlavy, dráždia oči, pokožku a poškodzujú sliznice dýchacích ciest.
Pleseň v panelovom byte
Panelové domy majú na rozdiel od iných stavieb pri boji s plesňou veľkú výhodu. Panel, resp. betón, ktorý je základom muriva v bytoch, nie je totiž nasiakavý. To znamená, že pleseň, ktorá sa v miestnosti vytvorí, neprestupuje ďalej až do hĺbky panelu. Pleseň teda zasiahne „iba“ povrchovú maľbu a následne omietku – ďalej pleseň prestupuje veľmi ťažko. V panelových bytoch sa často vyskytujú plesne po vytopení bytu susedmi, prípadne inou haváriou v dome.
Pleseň v novostavbe
Tvorba plesní v novostavbách (byty, rodinné domy) je vo väčšine prípadov spôsobená nedostatočným vyschnutím muriva a omietok po dokončení stavebných prác. Noví obyvatelia týchto domov sa potom nestačia čudovať, v akej miere sa v novom obydlí tvoria ložiská plesní. V každom prípade je nutné tieto miesta ošetrovať a pravidelne vetrať. V novostavbách je teda, rovnako ako v starších domoch a bytoch, vhodná prevencia. Prevencia opatreniami vo forme postrekov rizikových miest (rohy miestností, steny v okolí okien a pod.) pred vlastným nasťahovaním nábytku bezpečne zaistí tieto miesta pred napadnutím plesňami. Ak nie sú všetky stavebné práce v novostavbe ukončené, odporúčame použiť POLY PROFI forte ako prímes do stavebných zmesí (omietky, farby, špárovacie hmoty). Prevencia je totiž vždy lacnejšia ako samotná likvidácia plesní.
Pleseň v pivnici
V starých alebo vlhkých pivniciach, ktoré sú zle izolované, vznikajú rozsiahle ložiská plesní, ktoré ďalej prerastajú do obytných častí domu. I tu je treba včas zasiahnuť. Pleseň sa môže ľahko rozšíriť pomocou poletujúcich spór na veci uskladnené v pivnici (oblečenie, potraviny, knihy atď.) Ak sa jedná o trvalo vlhké pivničné priestory bez možnosti riadneho odvetrávania alebo izolácie, je využívanie akéhokoľvek prostriedku iba dočasným riešením. V prípade POLY PROFI forte je takáto pomoc na cca 6–12 mesiacov, následne je vysoká pravdepodobnosť, že sa pleseň vyskytne znovu a celý postup likvidácie sa musí opakovať.
AKO CHRÁNIŤ DOMÁCNOSŤ PRED PLESŇAMI
Vetrajte. Každý deň pravidelne otvorte okná a byt nechajte poriadne vyvetrať.
Udržujte primeranú vlhkosť. Snažte sa v byte udržiavať ideálnu vlhkosť vzduchu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 45 až 60 percent.
Preventívne ošetrujte rizikové miesta. Miesta okolo vane, sprchového kúta, okolo okien a kúrenia sú miesta, kde sa plesni darí veľmi dobre. Pravidelným postrekom POLY HOME zaistíte nielen hygienickú čistotu, ale tiež prevenciu tvorby plesní. Postrek zaberie len pár sekúnd a ošetrené miesto nie je nutné (nie je žiaduce) následne umývať.
Používajte priedušné nátery na steny. Na vnútorné nátery nepoužívajte latexové alebo olejové farby. Najlepšie priedušné sú klasické vodou riediteľné farby. Tieto dávajú stenám možnosť nasať, ale i vylúčiť vlhkosť napr. pri varení, kúpaní, pečení a pod.
Pridávajte POLY PROFI forte do farieb, omietok a špárovacích hmôt. Preventívne opatrenie je vždy lacnejšie ako likvidácia následkov.
Nenechajte plesne rozrastať sa. Ošetrite i malé miesta napadnuté plesňou. Pleseň sa veľmi rýchlo množí a môže kontaminovať celú miestnosť, prípadne i domácnosť behom niekoľkých dní.
Zbavte sa všetkých vtáčích, osích či ďalších hniezd hmyzu. I tie totiž môžu byť zdrojom plesní. Všetky hniezda v okolí bytu (takže i z podkrovia či povaly) odstráňte.